Енчо Мишинев е победителят в 23. сезон на международния конкурс по програмиране CodeIT, организиран от Мусала Софт. Церемонията по награждаване се състоя в СТЦ – Интерпред и събра на едно място ИТ таланти, официални лица, образователни и бизнес партньори, много приятели и съмишленици на конкурса.
„Днес Вие сте олицетворение на потенциала на нашия регион и на Югоизточна Европа за развитие, за сътрудничество и съвместна дейност в много посоки. Вашите знания и умения са силата, която неминуемо ще спомогне за просперитета на Балканите. Пожелавам Ви успех и дръзновение, много чудесни идеи и значими успехи.“ – сподели в писменото си обръщение към гостите Президентът на Република България Румен Радев, под чийто патронаж се провежда конкурсът.
„В Мусала Софт вече 23 години работим с мултинационални клиенти по проекти в най-горещите технологични области и съвсем буквално създаваме бъдещето – гордеем се с всеки мусаленец и приноса му в ИТ света. Това обаче никога не ни е било достатъчно – смятаме, че е наш дълг да даваме на обществото като цяло. Движим серия инициативи за подобряване на бизнес средата, но големият ни фокус е образование и то елитното образование – най-талантливите, които ще движат утрешния свят. CodeIT е част от това портфолио и е чест да провеждаме 23 години най-старото частно състезание по програмиране в света.“- сподели Елена Маринова, президент и председател на борда на Мусала Софт.
Финално Класиране CodeIT 2022/2023:
- Енчо Мишинев – Бакалавър по компютърни науки в университета Кеймбридж
- Антон Анастасов – магистър по Компютърни науки от Масачузетския технологичен институт
- Емил Инджев – студент по компютърни науки в Оксфорд
- Александър Губица – ученик в гимназия „Велико Петрович“ – Сомбор, Сърбия
- Виктор Лучич – ученик в начално училище „Аврам Мразович“ – Сомбор, Сърбия
- Неманя Майски – ученик в гимназия „Велико Петрович“ – Сомбор, Сърбия
- Ведран Баич – учил в гимназия „Велико Петрович“ – Сомбор, Сърбия
- Душко Обрадович – учител в гимназия „Велико Петрович“ – Сомбор, Сърбия
- Дениз Потурлиев – ученик в Математическа Гимназия „Гео Милев“ – Плевен
- Михаил Михалев – ученик в Природоматематическа гимназия „Академик Иван Гюзелев“ – Габрово
- Ясен Пенчев – ученик в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово
- Добромир Ангелов – ученик в МГ „Д-р Петър Берон“ – Варна
Класиране младежи:
- Серкан Рашид – ученик в ППМГ „Нанчо Попович“ и школа “АиБ”, Шумен
- Симона Христова – ученичка в ППМГ „Нанчо Попович“ и Школа “АиБ”, Шумен
- Иво Иванов – ученик в ППМГ „Нанчо Попович“ и школа “АиБ”, Шумен
- Велико Галович – ученик в начално училище „Аврам Мразович“ – Сомбор, Сърбия
- Явор Василев – ученик в ППМГ „Нанчо Попович“ и Школа “АиБ”, Шумен
На церемонията на 12 юни присъстваха академични и образователни партньори спонсори, посланикът на Сърбия Н.Пр. Желко Йович, приветствие от Н.Пр. Мачей Шимански прочете Ивона-Якушка Дудка, съветник в Посолството на Република Полша в България. От 2012г. Мусала Софт кани и топ гуру в състезателното програмиране, с когото финалистите обменят опит и вдъхновение. Тази година те се срещнаха с Камил Дебовски – “Errichto“, Полша – автор на 300+ задачи за Codeforces, Topcoder, Codechef и др. и с титли Codeforces „Legendary Grandmaster“ и Topcoder „Target“.
Почетен председател на журито от създаването на конкурса е проф. Красимир Манев – президент на „Международната Олимпиада по Информатика“ /IOI/ (2014-2017) и председател на инициативния комитет на Първата европейска младежка олимпиада по информатика (eJOI) и неин пръв президент.
CodeIT
CodeIT е създаден от Мусала Софт през 2000 г. с водещото списание PC Magazine като национално състезание. Днес конкурсът събира стотици участници от България и света. През 2011 CodeIT приема нов формат, в който всеки сезон е разделен на два типа състезателни части – СПРИНТ (5+3 задачи) и МАРАТОН (1 задача). Етапите включват “бързи и бавни“ задачи, разпределени в шест задочни кръга. До големия финал достигат 12-те най-добри състезатели през годината. От сезон 2013г./2014г. конкурсът става международен и са въведени Junior задачи за състезатели до 8-ми клас, изключително важна стъпка за ранното привличане към областта на науките и технологиите. ТОП 5 Junior на всеки сезон участват във финала, включвайки се в отделно младежко класиране.
От 2007-ма г. конкурсът се провежда под патронажа на президента на Република България. До момента в CodeIT са участвали над 2300 състезатели от над 20 държави.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.