Три ключови набора от умения ще са решаващи за работната сила през 2030 г. Ще се наложи на работещите да се усъвършенстват, ако не искат да останат извън борда. Това сочи доклад на Глобалния институт McKinsey, публикуван на сайта на Световния икономически форум.
Човечеството винаги се е опитвало да ускори ръчните задачи. От първото използване на животински кости като инструменти до създаването на фабрична производствена линия, ние винаги сме искали да направим нещата по-добри, по-бързи и по-евтини. Но всяко повторение на автоматизацията води до страхове, че тези неуморни, лесно заменяеми машини ще премахнат човешката работа.
Новият доклад на McKinsey също отбелязва, че редица работни места, базирани на човешките умения, вероятно ще бъдат засегнати от изкуствения интелект и автоматизацията.
Победителите и губещите на автоматизацията
Докладът поставя работните умения в 5 отделни категории:
- физически и ръчни;
- основни когнитивни;
- задълбочени когнитивни познания;
- социални и емоционални и
- технологични.
Когнитивни способности, като основна грамотност и математика, са необходими на работници като касиери, персонал за обслужване на клиенти и тези, които участват в ниско ниво на въвеждане и обработка на данни, като например типографи и чиновници.
В доклада се казва, че именно попадащите в тези 2 групи вероятно ще страдат най-много от промените. „Промяната на уменията ще се развие по различен начин в различните сектори“, се посочва в документа. „Здравните грижи, например, ще имат нарастваща нужда от физически умения, дори и търсенето за тях да намалява в производствените и други сектори“.
Въпреки това, голямо разнообразие от задачи, изпълнявани от хора с такива умения в САЩ и 14 европейски държави,
вероятно ще бъдат автоматизирани.
Работещите с физически усилия в САЩ може да претърпят спад с приблизително 11% от 90 млрд. часа, изработени през 2016 г., докато 113 милиарда часа в Европа биха намалели с 16%.
Броят на часовете, посветени на основните когнитивни умения в САЩ, е 53 милиарда през 2016 г., с 14% по-малко ще бъдат необходими през 2030 г. 62-те милиарда часове в Западна Европа ще бъдат съкратени с 17%.
Докладът обаче прогнозира и драстично увеличение на търсенето на служители, които притежават другите
Три ключови набора от умения:
По-висока когнитивност: тези умения включват напреднала грамотност и писане, количествени и статистически умения, критично мислене и сложна обработка на информацията. Обичайно лекари, счетоводители, изследователи, писатели и редактори попадат в тази група.
Социални и емоционални или т.нар. „меки умения“: те включват усилена комуникация и преговори, съпричастност, способност за непрекъснато учене, управление на другите и адаптиране. Области като бизнес развитието, програмирането, реагирането при извънредни ситуации и консултирането изискват тези умения.
Технологични: включва се всичко – от основни до напреднали ИТ умения, анализ на данни, инженеринг и изследвания. Това са уменията, които вероятно ще бъдат най-високо възнаградени в бъдеще, тъй като компаниите търсят повече разработчици на софтуер, инженери, експерти по роботика.
Прехвърляне на набор от умения
Търсенето на по-високи когнитивни умения като творчество, критично мислене и вземане на решения и сложна обработка на информацията ще нарасне през 2030 г. с кумулативни двуцифрени темпове. Това се посочва още в доклада.
Прогнозите сочат, че търсенето на задълбочени когнитивни умения в САЩ през 2030 г. ще се увеличи с 9%, сравнено с 2016. В Европа се очаква увеличение със 7%.
Междувременно търсенето на
социални и емоционални умения
ще нарасне с 26% и в САЩ и в Европа.
Най-много ще се търсят служителите с технологични умения, посочва още проучването. Очакванията са за 60% нарастване на търсенето в САЩ и 52% в Европа, в сравнение с 2016 г.
„Конкуренцията за висококвалифицирани работници ще се увеличи“, се казва в доклада, „загубата на работни места ще бъде съсредоточена основно върху нискоквалифицирани работници. По този начин продължава тенденцията за неравнопоставеност в доходите и намаляване на работните места със средно ниво на заплащане.
Повече информация за обучения и преквалификация ТУК
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.