Нов рекорд отбеляза Европейската седмица на програмирането (EU Code Week) тази година. Това съобщават от Европейската комисия (ЕК), след като инициативата приключи.
Нов рекорд
С над 41 000 регистрирани събития в 72 държави Европейската седмица на програмирането се оказа най-успешната досега.
От всичките 41 000 дейности над 36 000 или 88% бяха проведени в училищата. Това означава, че повече от 10% от училищата в ЕС и Западните Балкани са участвали в проявата.
2018 г. Комисар Мария Габриел заяви, че целта е до 2020 г. да се въведе “ Европейската седмица на програмирането “ в 50% от всички училища.
България
За първи път млади програмисти представиха България на Европейската седмица на програмирането в Брюксел.
В практическите семинари умения демонстрираха отборът BookvAR, който спечели първия Балкански хакатон в София през юни. Също така екипът Purple от РУ „Ангел Кънчев“ – победител в Бургаския хакатон през май, 9-годишната Тайра Ридваева от София – лауреат на национални и международни конкурси за програмиране, и 11-годишната Ния Атанасова от Силистра – автор на проект за киберсигурност. Специални гости бяха учениците с най-голям опит от компютърна школа „Вале“ в Хасково с ръководител Людмила Стайкова и двамата победители от последното издание на конкурса за компютърна рисунка и колаж „Творчество без граници“.
Ден преди финала на шестото издание на Европейската седмица на програмирането комисар Габриел посети 1 СУ „Пенчо П. Славейков“ в София. Успешни първи стъпки в света на програмирането отбелязаха петокласници, които демонстрираха умения за програмиране с робота Финч.
България се включи с множество дейности, сред които и стейклхолдърите на eSkills for Future – Враца Софтуер, Софтуни, Телерик Академия, SAP.
EU Code Week
Тазгодишното издание се проведе от 6 до 21 октомври. Организаторите на събития все още могат да регистрират своите прояви на картата на EU Code Week. ЕК насърчава всички желаещи да се възползват от всички ресурси и модули за обучение, които са на разположение през цялата година.
Седмицата на програмирането е инициатива, която задоволява творчеството, решаването на проблеми и сътрудничеството чрез програмиране и други технологични дейности за ученици от всички възрасти и нива на опит. Инициативата има за цел да осигури програмиране и цифрова грамотност на всички по забавен и ангажиращ начин.
През 2018 г. бе отделено специално внимание на участието на училищата в проявата в съответствие с Плана за действие в областта на цифровото образование на Европейската комисия.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.