Младежи от район Надежда в София ще се обучават на дигитални умения. Това стана ясно по време на проведената в онлайн среда откриваща среща по проект „Дигитални умения за развитие на младите хора в Надежда“.
Проектът
Инициативата се изпълнява от сдружение „Надежда-ЦРД“ с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2021 и в партньорство с ЦПЛР ЦИКО „София”, район „Надежда“ и СНЦ „Заедно сме Надежда”.
В срещата взеха участие над 40 представители на образователни, културни институции, Столична община, Програма „Европа“, район „Надежда“, младежки и неправителствени организации.
Проектът ще се реализира в продължение на 5 месеца. Това поясни ръководителят Диляна Вучкова.
Кой може да участва?
Предвидено е в обученията да участват минимум 100 младежи, на възраст между 15 и 29 години. Те следва да живеят на територията на район „Надежда“, както и съседни на района населени места от територията на Столична община.
Обученията
ще бъдат под формата на 6 семинара и 4 тематични обучения по актуални теми. Те са в 5-те области на компетентности според Рамката DigiComp на Европейската комисия и са ключово важни за развитието на гражданите на ЕС в близките години и дават гаранция за единомислието и правилната посока за развитието на дигиталните умения у младите хора, базирани на конкретни европейски проучвания, насоки и практики.
Сред темите са:
– боравене с информация и данни: Възможности на дигиталните платформи на Столична община и дигитална община‘
– услуги за млади родители;
– комуникация и сътрудничество: Балансът между животът Оnline&Offline;
– създаване на цифрово и медийно съдържание – обучения: Създаване на сценарий, създаване на видео; подкаст; музика графичен дизайн;
– безопасност/ сигурност: Как да сърфираме безопасно в интернет – не на речта на омразата, противопоставяне на кибер тормоза и Фейсбук, Инстаграм и Тик-Ток безопасност;
– решаване на сложни проблеми: Дигитална трансформация – професионална и бизнес еволюция.
Всички сфери на компетентности са представени по най-новия и отговарящия на нуждите на младите хора начин. Не на последно място – предвидения широк обхват на дейностите за популяризация ще даде възможност за устойчивост и предаване на опита и към други организации в бъдеще.
Очаква се обученията да стартират още в началото на месец февруари.
Още новини в сферата на ИКТ обученията
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.