Започна най-мащабният в България образователен конкурс за географските информационни системи (ГИС) „Изучаваме света с ГИС“. Той се организира по програмата „ГИС в училище“ под патронажа на Министерството на образованието и науката (МОН), и в партньорство с над 30 водещи академични, браншови и медийни организации. Това съобщават организаторите от Есри България.
Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти от различните нива на образователната ни система да използват по-широко богатите възможности на географските информационни системи. С интуитивните и лесни за работа ArcGIS приложения участниците в надпреварата, дори и начинаещи в сферата, могат да създадат интерактивни уроци и да представят интересни за тях теми чрез универсалния език на уеб картите.
До 10 октомври 2024 г. всички желаещи могат да се регистрират за участие в конкурса в една от четирите категории:
- преподаватели,
- ученици,
- училищен отбор (съставен от учител/и и ученици) и
- студенти (в това число и докторанти).
Темите на проектите могат да бъдат най-разнообразни: от образование, история и наука, през екология и опазване на природата, до туризъм, социална ангажираност и много други. Изисква се включването на минимум една 2D или 3D уеб карта.
Конкурсните проекти трябва да бъдат подадени до 31 октомври 2024 г. на имейл: schools@esribulgaria.com. Те ще бъдат оценявани от експертно жури. За победителите от всички категории са предвидени парични и предметни награди, специализирани обучения и други.
Всички ГИС проекти, които отговарят на условията на конкурса, ще бъдат включени и във виртуална изложба за 25-ия Световен ден на географските информационни системи у нас – най-голямото събитие в тази сфера, което ще се състои на 20 ноември 2024 г.
За Есри България
Есри България е лидер в сферата на географските информационни системи с близо 30 години опит на българския пазар. Създадена през 1995 г., компанията е изключителен представител на Esri за страната. Есри България реализира стратегически ГИС проекти от национален мащаб в различни сфери на икономиката, включително кадастър, околна среда, инженерна инфраструктура, сигурност, здравеопазване, селско стопанство, образование и други.
За „ГИС в училище“
От 2021 г. Есри България, съвместно с МОН и СУ „Св. Климент Охридски“, развива програмата „ГИС в училище“ за предоставяне на безплатен ГИС софтуер на всички български училища. На сайта на „ГИС в училище“ има и достъпни насоки, идеи, уроци, приложения и много други ресурси в полза на преподавателите по различните учебни дисциплини. Към момента, част от програмата са почти 370 училища с разнообразен профил. Безплатен достъп до ГИС платформата на Есри имат над 1220 учители и повече от 12 550 ученици от цялата страна.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.