Детският базар на професиите се провежда на 24 и 25 ноември. Базарът се организира за трета поредна година от Българската мрежа на Глобалния договор на ООН /БМГД/.
Въпросът „Какъв искаш да станеш“ е същият като от нашето детство, но отговорите вече са доста по-сложни и разнообразни. Освен традиционните “балерина”, “лекар”, “артист”, детските желания гледат и в бъдещето с идеи като специалист дигитални комуникации, системен инженер и 3D артист.
Базарът ще запознае децата с любопитния свят на съвременните професии в Учебния корпус на Музейко. Базарът цели да помогне на младите хора да открият заниманията, които ги правят щастливи.
Базарът е подходящ за деца и младежи, родители и училища. Събитието цели да създаде възможност за ранно професионално ориентиране на децата и младежите. В същото време инициативата опитва да насърчи съзнателния избор на професия, която носи удовлетворение.
Детският базар на професиите – възможности
Входът за Детския базар е свободен. 24 ноември е предвиден за групови посещения на училищни класове. В събота, 25 ноември, децата могат да отидат с родителите си.
Програмата предвижда прояви, подходящи за двете основни възрастови групи деца. За малките от 7 до 12 години са предвидени интерактивни щандове. За тийнейджърите се провеждат лекции тип TED.
Над 25 лектори ще представят работата си на достъпен език. Гостите на базара ще се запознаят с детайли от всекидневието на радиоводещия, инженера, 3D артиста, специалиста по дигитален маркетинг, архитекта и други.
Базарът ще предостави и възможност на децата чрез интерактивни демонстрации и работилници ще видят същността на различни професии. В базара ще бъдат включени различни инсталации, 3D принтер и скенер, софтуерни приложения.
Детският базар на професиите – история
Детският базар на професиите се провежда за трети път, като в него участват компании от различни сфери, сред които и ИТ сектора. Базарът е финалното събитие на проекта „Гордея се с труда на моите родители“. „Предишните две издания на Базара бяха посетени от общо 3000 деца, любопитни да разгледат щандовете на компаниите, а за предстоящото издание отново очакваме голям интерес”, посочват организаторите БМГД на ООН.
Тук ще намерите кратко описание на различни професии в ИТ сектора
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.