България е сред държавите с най-голям растеж на дела на ИКТ експерти от 2011 г. насам
ИКТ специалистите в ЕС през 2016 г. са над 8 милиона души. Това сочат данните от нов доклад на Евростат.
В Европейския съюз през 2016 г. 8.2 милиона души работят като ИКТ специалисти, като представляват 3,7% от общата заетост. През последните години както броят, така и делът на специалистите по ИКТ в общата заетост непрекъснато нарастват, за да се адаптират по-добре към един все по-дигитализиращ се свят, посочват от Евростат.
Тази професия в голяма степен се упражнява високообразовани хора (над 60% са с висше образование), предимно мъже (83,3%). Както писахме през април, България е страната с най-голям дял жени, работещи като ИКТ специалисти.
През 2016 г. 1 от 5 предприятия в ЕС (20%) са наели ИКТ специалисти. Въпреки това, 41% от предприятията, които набират или се опитаха да наемат специалисти по ИКТ, са срещнали затруднения при попълването на свободните работни места.
Най-висок е делът на ИКТ специалистите във Финландия и Швеция
През 2016 г. работещите в 3 държави-членки представляват половината от всички специалисти по ИКТ, наети в ЕС. Това са Обединеното кралство (1,6 млн. души), Германия (1,5 млн.) и Франция (1 млн).
В относително изражение най-висок дял на специалистите по ИКТ в общата заетост са регистрирани във Финландия (6,6%) и Швеция (6,3%), а Гърция регистрира най-нисък процент (1,4%)
В сравнение с 2011 г., абсолютният брой и делът на специалистите по ИКТ в общата заетост са се увеличили. България се класира на 2-ро място по този показател след Белгия.
Ако през 2011 г. ИКТ специалистите у нас са били 54 на 1000 души, то през 2016 г. вече са 80,9. Делът на ИКТ специалистите в общата заетост пък се е покачил за същия период от 1,8% до 2,7%, сочат данните на Евростат.
Сред другите тенденции от доклада са:
- Най-голям дял на ИКТ специалистите с висше образование – Ирландия и Литва
- Най-голям дял на ИКТ специалистите под 35 години – Малта, Латвия и Полша
Трудности при набирането на ИКТ специалистите
Данните сочат, че трудности при набирането на ИКТ специалисти се отчитат във всяка държава-членка. В ЕС през 2016 г. 41% от предприятията съобщават за трудно запълване на свободните работни места. Най – висок процент е регистриран в Чешката република (66%) и Словения (63%). Най-нисък този дял е в Испания (17%) и Гърция (28%).
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.