NASA Space Apps Challenge ще се състои на 20-21 октомври тази година. България ще участва за шеста година в най-голямото в света технологично състезание за разработване на проекти, които са в полза на живота на Земята и Космоса.
NASA Space Apps Challenge
Това е състезание за разработване на иновативни технологични решения (Applications) с отворен код с използването на отворени данни, които са генерирани чрез мисиите на НАСА. Надпреварата дава възможност на талантливи, иновативно мислещи и амбициозни хора от всички възрасти да се състезават. Няма ограничения за участие.
Могат да участват ученици, студенти и всички в България, които имат интерес да се включат.
Състезанието се провежда ежегодно в рамките на 48 часа, когато по едно и също време участват екипи от всички континенти по света.
Тази година надпреварата ще се състои в Пловдив, Бургас, София и Русе. Организациите домакини на състезанието са:
- Технически университет – София
- Бургаски Свободен Университет
- Технически университет – Пловдив
- Русенски университет „Ангел Кънчев“
Предизвикателствата (Challenges) за решаване са в категориите Земя и Космос. Очаква се те да бъдат обявени в началото на м. октомври 2018г. Тогава екипите ще могат да започнат да разработват своите проекти. Решенията могат да са на концептуално ниво, прототип или завършено решение за пазарна реализация.
Съгласно регламента 2 екипа победители ще бъдат класирани от журито и ще продължат на глобалните финали.
Най-голямата изненада на тазгодишното състезание в България е СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА, която ще бъде обявена преди състезанието.
Участие на България
Участието на български екипи в състезанието още от 2013г. е повече от впечатляващо.
През 2013 г. проектът ChicksBook е класиран като най-добър в света в категорията People`s choice. Проектът е класиран от НАСА сред най-добрите пет в света в категорията Best Mission Concept.
През 2014 г. проекта Leaf Zone е класиран сред най-добрите пет в категорията Best Use of Data. През 2015 г. сред най-добрите 30 разработки в света, три са от България. На глобалните финали проекта Valkyrie е класиран от НАСА за финалист в категорията Best Use оf Hardware, Rain-of-Fire е класиран сред най-добрите пет в света в категорията Best Mission Concept. Robo-Fabric е сред най-добрите 15 в категорията People`s Choice, който след гласуване от публиката на последния кръг достига в топ пет.
През 2016 г. на локално ниво в България в София, Бургас и Пловдив бяха разработени 31 решения, от които 9 продължиха за глобалните финали. Повече от постижение е, че българското решение Airify (София) е оценено от НАСА сред най-добрите 25 от общо 161 в света в категорията People`s choice, което след гласуване от публиката достига до 18-то място. НАСА номинира за глобалните финали и проектите ADEPT (София) и SpacePort Futuristic Development (Пловдив). ADEPT (София) е оценен сред най-добрите 5 в света в категорията Хардуер, а проекта SpacePort Futuristic Development (Пловдив) е оценен сред най-добрите 5 в категорията Best Mission Concept.
Актуална информация за ИТ инициативи и обучения ТУК
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.