Proggy-Buggy ще се проведе на 25 май

Proggy-Buggy, международното блиц състезание по програмиране се завръща с пролетното си издание под мотото Towel Contest 2025. Събитието, което се организира от Dataart, ще се проведе на 25 май 2025 г. Проявата e в чест на Towel Day – денят, посветен на Дъглас Адамс и неговата култова книга „Пътеводител на галактическия стопаджия“.

Какво представлява

Proggy-Buggy е динамично и забавно състезание, в което участниците трябва да решат 13 алгоритмични задачи в рамките на 42 минути – препратка към „отговора на живота, вселената и всичко останало“ от книгата на Адамс.

Задачите са на английски език и се решават чрез създаване на конзолни приложения. Създаденият код трябва да бъде изпратен на сървъра за проверка, използвайки някой от следните програмни езици – C, C++, Java, C#, Python, Ruby, PHP, JavaScript и др.

Proggy-Buggy се провежда онлайн, без ограничения по възраст, пол или националност.

Участието в състезанието е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация.

Всеки участник има право да подава решения само от едно устройство, като по време на състезанието не се допуска ползването на външни онлайн ресурси като Google или ChatGPT.

Началото на събитието ще бъде дадено в 13:00 ч. българско време на 25 май, неделя. Всеки регистриран участник ще получи линк за достъп преди началото на състезанието.

Участниците се разпределят в три категории според своя опит:

  • Amateurs – участници на 16+ години, които са се включвали в състезания по програмиране, но не на международно ниво;
  • Professionals – участници в национални студентски или училищни олимпиади по програмиране, но не финалисти или победители;
  • Superheroes – финалисти или победители в национални или международни олимпиади по програмиране, както и предишни победители в Proggy-Buggy.

Победителите ще бъдат определени въз основа на броя решени задачи и най-ниския брой наказателни точки.

Наградите

Предвидени са и специални награди в следните категории:

  • Награда за най-бърз отговор на задача, която има решение;
  • Награда за първия верен отговор, че дадена задача няма решение;
  • Специална награда за участника с най-малко наказателни точки.

Всички, включили се в състезанието, ще получат сертификат за участие.

Proggy-Buggy се организира за първи път през 2014 г. от екипа на глобалната софтуерна компания DataArt. През годините в инициативата са се включили над 10 000 участници от повече от 60 страни по света.