Над 500 българки са получили дигитални умения в програмата „Жените в технологиите“ през 2024 г.

Над 500 българки са получили дигитални в умения програмата „Жените в технологиите“ през 2024 г. Това е първо издание на инициативата, посочват организаторите от Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и Huawei Technologies.

За тази 12 месеца нашите курсанти постигнаха много и успяха да се реализират успешно в ново поприще. Това каза проф. Миглена Темелкова, ректор на ВУТП на официалното откриване на програмата Women in tech („Жените в технологиите“) за 2025 г.

„510 жени са по-уверени и имат по-успешна професионална реализация“,

каза още проф. Темелкова.

Събитието се проведе пред Аулата на ВУТП. Там бяха припомнени основните постижения в инициативата и бяха споделени вдъхновяващи истории на дами, преминали обучението. Любопитен факт е, че 70% от тях са на възраст над 40 години – с най-разнообразен професионален профил – от чистач до учител и лекар.

Вицепрезидентът Илияна Йотова е била първият ментор. Тя отбеляза, че тази кампания е още по-добра, отколкото са си представяли преди година. „И не само защото през нея са минали 510 жени, а защото тази програма се оказа изключително успешна за всеки един поотделно“, каза Йотова. Според нея трите думи, които описват най-добре тази една година на инициативата, са „успех“, „сигурност“ и „вдъхновение“.

Наталия Ефремова, зам.-министър на труда и социалната политика, отбеляза, че кампанията е насочена към жените, защото те са двигателят на нашето общество. Според председателя на Народното събрание Наталия Киселова да излезеш от зоната си на комфорт е първото условие, за да промениш живота си. „

Women in tech 2025

От тази година ще има и второ ниво на „Жените в технологиите“, обявиха организаторите на инициативата. Този път обученията са в две нива – базово и за напреднали, в което могат да се включат както миналите през обучението през 2024 г., така и всички други желаещи със съответната квалификация.

Women in tech през 2025 г. има и нови ментори. Присъединяват се още успешни дами, сред които Наталия Киселова, председател на НС, Габриела Козарева, главен секретар на Министерския съвет, проф. Евелина Славчева, председател на БАН , журналистът Ани Салич, проф. Елиза Стефанова, председател на Национална агенция за оценяване и акредитация, Миглена Узунова-Цекова, старши директор на отдел Човешки ресурси и член на лидерския екип на А1, Елена Маринова, основател на Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI).

Желаещите могат да направят регистрация за кандидатстване за ВТОРО ниво ТУК.