Започна EU CodeWeek 2023. Европейската седмица на програмирането се провежда от 7 до 22 октомври.
EU CodeWeek 2023
Тази година EU CodeWeek отбелязва 11-ото си издание. Европейската седмица на програмирането има за цел да насърчи младите хора да започнат работа по програмиране и да се стремят към кариера в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (НТИМ). Всеки може да участва, като в същото време материали на 29 езика са предоставени безплатно в подкрепа на организаторите на дейности, като например учители.
Над 200 дейности са планирани за периода в България, като са организирани занимания за различни възрастови групи.
Разработени са презентации в следните направления:
- Основи на програмирането;
- Забавни дейности по програмиране;
- Визуално/блоково програмиране;
- Разработване на софтуер;
- Дизайн на игри;
- Разработване на мобилни приложения;
- Уеб програмиране;
- Роботика;
- Изкуствен интелект;
- Разширена реалност;
- Интернет на нещата;
- 3D печат;
- Повишаване на мотивацията и осведомеността;
- Други дейности, свързани с дигиталната компетентност.
Инициативата
Налице е значителен недостиг на специалисти, използващи модерни цифрови технологии, като същевременно специалистите в областта на ИКТ, както и момичетата и жените в ЕС са по-слабо представени в областта на цифровите технологии. ЕС е поел ангажимент за увеличаване на основните цифрови умения сред най-малко 80 % от хората на възраст 16—74 години. Първият доклад за състоянието на цифровото десетилетие показва, че без значителни промени ЕС ще изостане значително, като едва 59 % от населението притежава основни цифрови умения до 2030 г., поради което е необходимо да се направи повече за постигане на целта на ЕС.
През следващите години ЕС ще се нуждае от все повече квалифицирани и креативни специалисти в областта на ИКТ. Трябва да помогнем за активизиране на интереса на младите хора и да ги насърчаваме от ранна възраст да се включат в науката и технологиите. Европейската седмица на програмирането е важна инициатива за ангажиране на децата в програмирането и изчислителните дейности.“ Това посочи Тиери Бретон, комисар по въпросите на вътрешния пазар.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.