Приключи първият Балкански хакатон

Приключи първият Балкански хакатон

Приключи първият Балкански хакатон “Преодоляване на дигиталните граници на Балканите”. Събитието беше организирано от Представителството на ЕК в България, Столична община и Асоциация за развитие на София, Държавна агенция „Електронно управление“, София Тех Парк и Уебит.

Първият Балкански хакатон

30 отбора от 9 държави се включиха в състезанието по програмиране. 24 от тях успяха да достигнат до демо версия и минимален жизнеспособен продукт и да се представят пред журито.

Девет отбора достигнаха до финал.

Отбор Етириал от Косово разработи мобилно приложение за “умно семейство” – за разпределение на задачите и напомняне на задълженията на всеки, за пазаруване, за плащане на сметки и семейно бюджетиране.

Отбор Суифт от Македония изработи виртуален административен асистент – приложение, базирано на месинджър, за комуникация с местните власти: гражданите могат да задават въпроси и получават отговори чрез изкуствен интелект.

До финал достигнаха два ученически отбора от ТУЕС: Инфинити +1 и Хъшовете. Хъшовете разработиха демо на устройство, свързано с компютър, което позволява ползването на гласов асистент за хора с нарушено зрение. Инфинити +1 се опитаха да направят изкуственият интелект достъпен за всеки ползвател. Това става възможно чрез приложение за систематизиране и резюмиране на текстови файлове и образи.

Уаканда Форевър от България направиха модел на онлайн университет.

Друг български отбор – Споко – разработи демо на гласов асистент Ана на български език по модела на Алекса и Гугъл Хоум, гласово обучена за 24 часа да чете новини и включва и изключва домакински уреди.

Наградите

Голямата награда  беше присъдена на българския отбор БуквАР за приложение за добавена реалност към учебници. Екипът беше награден с 5000 евро, осигурени от А1, и участие в Европейската седмица на програмирането в Брюксел (Code Week 2018) по покана на еврокомисаря Мария Габриел. Отборът получи и специална награда от 500 евро от Министерството на образованието и науката.

На второ място се класира друг български отбор – ХРNСТО. Отличието е за геймифицирано приложение за монетизация на добри дела: ако кръводаряваш, засаждаш дървета или правиш друго обществено полезно дело, печелиш виртуална валута, която се осребрява чрез достъп до общински услуги като паркиране, вход за музеи и концерти. Наградата е на стойност 2500 евро.

На трето място се класира отбор от Сърбия – Болкан Рикънект. Тяхна е идеята за интернет платформа за електронна търговия за продуктите на занаятчии от Балканите. Те получиха 1500 евро. Паричните награди за второ и трето място са осигурени от Столична община (Асоциация за развитие на София).

Бяха раздадени и няколко

специални награди

  • Зелена София награди с 500 евро отбор Уейст Хейт Мап от Македония за приложение за докладване на нерегламентирано изхвърляне на боклук.
  • Наградата на Асоциация за развитие на София – стипендия за обучение в новата Иновационна софийска лаборатория, акредитирана към СУ “Св. Кл. Охридски”, беше дадена на момичешкия отбор Уинърс от училище “Баба Тонка” в Русе.
  • Представителството на ЕК покани състезателите от 5 отбора в Брюксел. Споко, Хъшове, Уейст Хейт Мап, БМПКП и ХРNСТО ще посетят европейските институции в Белгия през септември.

Хакатонът показа в действие разчупването на границите на Балканите и потвърди, че най-големият ресурс за развитие на свързаността е креативността, посочват организаторите.

Още информация за ИТ събития и обучения ТУК