Български ученици заеха трето място на технологичното състезание Imagine Cup

Български ученици заеха трето място на технологичното състезание Imagine Cup.

Български ученици заеха трето място на технологичното състезание Imagine Cup Първият хакатон от поредицата 2022 Imagine Cup Junior Virtual AI Hackathons беше насочен към използването на изкуствен интелект (AI) за Земята. В него се включиха 21 отбора от 9 държави: Австрия, България, Египет, Казахстан, Латвия, Пакистан, Русия, Саудитска Арабия и Швейцария. Всеки отбор се състоеше от петима ученици и един учител. Домакини на състезанието бяха Microsoft, KPMG и ЮНЕСКО.

Серията хакатони имат за цел да подготвят учениците за управляваната от изкуствен интелект (AI) икономика на бъдещето. Също така и да им предадат ценни знания и умения, от които ще се нуждаят, за да бъдат успешни. AI е от ключово значение за решаването на някои от най-належащите проблеми в света. Сред тях са включително качествено образование за всички, зачитане на човешките права, равенство и приобщаване и устойчивост на околната среда.

Българските победители

Българските отбори Quadcore и Yottabyte си поделиха третото място с две еднакво впечатляващи решения за опазване на природата.

Идеята на отбор Quadcore е за дистанционно управлявана глобална банка за семена. Тя използва изкуствен интелект и Интернет на нещата (IoT) за проследяване на растителни видове в реално време с цел гарантиране наличието на подходящи условия, като влажност, температура и налягане. Идеята включва използването на сателитни изображения и изкуствен интелект. Целта е да се идентифицират замърсени плажове по света, канейки доброволци от околните райони да събират отпадъците.

Екипът Quadcore сподели повече за вълнуващото преживяване: „Нашият проект е дигитален близнак на хранилището за семена, използвано за защита на биоразнообразието от ефектите на изменението на климата. Използвахме Share Point Spaces (VR), Azure DevOps, Azure Logic Apps, Azure Machine Learning, PowerBI, EventHub и Azure IoT Central. Както и хардуерни решения – WiO Terminal, SHT31 Temp&Humidity Sensor, Oculus Quest 2”. Екипът сподели още, че ще се радват да разработят проекта си в бъдеще, с надеждата той да се използва широко в селскостопанския сектор и образованието.

Българският екип Yottabyte добави: „Хакатоните от програмата Imagine cup на Microsoft са чудесна възможност за ученици от цял свят да представят своите идеи пред световноизвестни професионалисти. Щастливи сме, че бяхме поканени да участваме.“

Imagine Cup Junior Virtual AI Hackathons

В рамките на Imagine Cup Junior Virtual AI Hackathons учениците се научават как да изграждат свои собствени програми за ИИ и да ги прилагат в ситуации от реалния живот. Те също така научават за ръководните принципи на Microsoft за отговорен изкуствен интелект. Също така и за важността от наличието на етичен подход към разработването на изкуствен интелект, събирането на данни, пречистването на данни, избора на модел и статистическото тестване. Засягат се още работа с регресия, дървета на решения и произволни гори за решаване на проблеми от значителна важност.

Скоро ще бъдат отворени регистрациите за лятното издание на Imagine Cup Junior Virtual AI Hackathon.

Повече информация за хакатони тук