„Националната политика за заетост и обучение поставя като приоритет повишаването на дигиталните умения на работната сила. Доказателство за това е, че до 2026 г. Министерството на труда и социалната политика ще инвестира близо 1 млрд. лв. в обучения за повишаване на дигиталните умения на хората“. Това съобщава Министерство на труда и социалната политика като цитира министър Иванка Шалапатова по време на посещение в обучителния център на Европейския цифров иновационен хъб „Тракия“ в Пловдив.
DESI статистика
Предвидените мерки са в отговор на статистики, които показват, че страната ни изостава както по отношение на развитието на цифровата икономика, така и при подготовката на работната сила за нея. Според Индекса на Европейската комисия за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото DESI България е на 26-о място в Европейския съюз.
Нисък е и процентът на малките и средни предприятия, които инвестират в обучение на своите служители, именно в областта на дигиталните компетенции, отбеляза министърът. „Тази статистика е предизвикателство, но и възможност за изпреварваща подготовка на работещите да придобият компетенции, отговарящи на изискванията на модернизиращите се български предприятия и на икономиката“, отбеляза министър Шалапатова.
Европейски цифров иновационен хъб
Тя приветства усилията на всички ангажирани със създаването на иновативния хъб. „Подобни пространства дават възможност на младите хора да се обучават не само на дигитални компетенции, но и да се научат как да се защитават във виртуалното пространство“, подчерта министърът.
По време на посещението си Шалапатова се запозна с ученици от Пловдив, които се обучават по киберсигурност в Европейския цифров иновационен хъб. До момента в центъра базови умения в тази сфера са придобили и 30% от служителите на община Пловдив, както и работещи в малки и средни предприятия в региона. Министър Шалпатова акцентира върху възможността освен администрацията на местната власт, Хъбът да се използва за повишаване на дигиталните компетенции на всички нуждаещи се от допълнителна квалификация структури.
„Съвместните и целенасочени усилия на всички заинтересовани страни – публични институции, социалните партньори, работодателите, академичните среди, общините, са изключително важни за постигане на ефективни резултати и напредък в повишаването на уменията на българските граждани“, заяви Иванка Шалапатова.
Обучения за повишаване на Вашите дигитални умения ТУК
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.