Много от работните места могат да бъдат частично автоматизирани

Много от работните места могат да бъдат частично автоматизирани в близко бъдеще

Ключово значение за адаптирането към променящия се пазар на труда имат подобряването на образованието и ученето през целия живот

 

Много от работните места могат да бъдат частично автоматизирани в близко бъдеще. Това се посочва в годишният преглед на заетостта и социалното развитие в Европа на Европейската комисия (ЕК). Документът беше публикуван в средата на юли 2018 г.

Тазгодишното издание на доклада има за цел да анализира възможностите и рисковете, свързани с технологичните иновации, демографските промени и глобализацията.

Автоматизиране на работните места

Докладът посочва, че технологичният напредък е от ключово значение за увеличаването на общата производителност. Същевременно, този напредък е свързан със замяна на рутинните задачи, които не изискват висока квалификация и с повишаване на прага на уменията.

Въпреки че няма категорично заключение относно евентуалната степен на въздействие на технологиите върху работните места, проучванията показват, че при наличие на повтарящи се рутинни задачи работните места са най-податливи на пълна или частична автоматизация.

Според едно проучване от 37 % до 69 % от работните места биха могли да бъдат частично автоматизирани в близко бъдеще. Ключово значение за адаптирането към променящия се пазар на труда имат подобряването на образованието и ученето през целия живот.

Повишаване на уменията

ЕК отчита, че е създала възможности за гражданите на Европа да придобият по-високи умения на всички равнища. Това е възможно благодарение на европейската програма за умения и финансирането от ЕС. Докладът отбелязва и тясното сътрудничество с държавите членки, доставчиците на обучение и предприятията. Социалните партньори също имат важна роля за повишаването на квалификацията и за преквалификацията на работната сила. Те разработват програми за обучение и набелязват възможностите и недостатъците на бързите промени, засягащи пазара на труда.

Технологиите – ползи

Технологиите допринасят за увеличаването на броя на работещите с нестандартна заетост и на самостоятелно заетите лица, сочи още прегледът. Новите форми на работа носят ползи както за работниците, така и за предприятията. Тези ползи се изразяват в повишена гъвкавост и по-добър баланс между професионалния и личния живот. Предлагат и нови възможности за хората, включително хората с увреждания и възрастните хора, да навлязат или да останат на пазара на труда.  В същото време комисията предлага модернизиране на законодателството по отношение на нарастването на нестандартната заетост и влошаването на условията на труд. Става дума за недостатъчен достъп до социална закрила, например за работниците през платформи.

Пазарът на труда през 2017 г.

Тазгодишното издание потвърждава положителните тенденции на пазара на труда. Броят на заетите достига нови рекордни нива – 238 милиона души на работа. През 2017 г. работещите са се увеличили с 3,5 милиона спрямо 2016 г.  Предвид отражението обаче на развитието на технологиите съществува несигурност относно бъдещите последици от автоматизацията и цифровизацията.

„Европейската икономика нараства по-бързо и равномерно, отколкото преди. Това благоприятства заетостта, подсилва доходите на домакинствата и подобрява социалните условия. Технологичните промени имат голям потенциал за насърчаване на растежа и създаване на работни места, но само ако ние сме тези, които моделират тази промяна. Европейският стълб на социалните права ни служи за ориентир как всички да се подготвим за това преобразование. Нашите предложения са реализация на стълба на практика чрез предоставянето на европейците на по-добро образование и умения през целия им живот, както и чрез гарантирането на основни права на всички работници в бързо променящата се сфера на труда посредством предложените от нас прозрачни и предвидими условия на труд и достъп до социална закрила“. Това посочва Мариан Тейсен, еврокомисар за заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност.

Възможности за ИТ обучения ТУК
PDF Supply: GE FANUC Supplier