Любопитни загадки и проекти възникнаха по време на първите STEM+C работилници България. Събитията се състояха в София и Варна през август. eSkills For Future е сред партньорите на инициативата.
Първите STEM+C работилници
В работилниците участваха 12 участници от 8 училища в България. Най-много бяха възрастовите групи от ученици 4-6 клас и ученици 7-9 клас.
Сред въпросите, които предизвикаха любопитство бяха:
- Какво означава гама и делта при мозъчната дейност?
- Дали е възможно да постигнем лесно трудните цели?
- Как да разчетем ДНК?
- Какво се случва при сблъсък на две черни дупки в Космоса?
- Защо проектите имат лого и как да си направим професионално лого?
- Как да работим в екип?
- Кои са най-важните въпроси, когато подготвяме проект?
- Колко пъти може да се увеличи клетката с джобен микроскоп?
Предстои връчването на златната значка „STEM+C училище вдъхновител“ на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ през м. септември 2018.
Инициативата
Целта на “STEM+C работилници България” е насърчаване на учениците да участват в извънкласни дейности, които се провеждат извън или в училище и развиване на дигиталните им умения и креативност при решаване на творчески проблеми (Science – Technology – Engineering – Mathematics + Computing).
В рамките на еднодневни учебни събития (workshops) ученици от училища в България се запознаха с най-нови технологии и практически експериментираха в областта на STEM+C. Програмата на инициативата включва дейности, насочени към развитие на умения за интердисциплинарно мислене, аналитични умения и любопитство към нови открития.
Организатори на инициативата „STEM+C работилници България“ са Милена Крумова, EduTechFlag и Йордан Ходжев, PlayToKnow. Организаторите вярват, че STEM+C знанията, интерес и ентусиазъм на учениците и бъдещи професионалисти в индустрията могат да са предпоставка за по-високи образователни резултати, повече проекти и амбиция за високи постижения и нови открития.
Още информация за подобни инициативи ТУК
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.