Над 240 деца бяха обучени през третия сезон на програма „Киберскаут“. Това съобщават от Националния център за безопасен интернет, които са сред стейкхолдърите на eSkills For Future.
242-ма петокласника от 13 училища в 12 населени места из цялата страна бяха обучени и сертифицирани като киберскаути през 2017 г. Обучения на деца се състояха в Пазарджик, София, Оряхово, Дългопол, Свищов, Раковски, Радомир, Белозем и с. Чалъкови, Пловдив, Кюстендил и Елена.
Новите киберскаути получиха знания за основните рискове в мрежата и за начините за предпазване и реакция. Също така бяха подготвени да съветват връстници при проблеми онлайн. Учениците усвоиха и как в екип да организират и провеждат публични дейности, с които да информират по-голям брой деца относно безопасността в мрежата.
След обученията всички сертифицирани киберскаути получиха правото да се сформират киберскаутски отряди. Те ще могат да се включат със своите дейности в национално състезание. Класираните от журито на първите три места отряди ще бъдат поканени в София, където на тържествена церемония на Международния ден за безопасен интернет, 6 февруари 2018 г. ще получат своите грамоти и награди.
Вижте кои киберскаути получиха награди за придобитите електронни умения на 7 февруари 2017 г.
Успоредно с обученията на децата се проведоха и обучения на учители. Обучените 116 преподаватели бяха запознати с основните рискове за децата в интернет, а също и с важни данни от проучвания, включително от Националното представително изследване за онлайн поведението на децата в България, проведено от Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и социологическата агенция Маркет Линкс през 2016 г.
Преподавателите получиха и подробно разяснение на целите, задачите и методите на обучителната програма „Киберскаут“.
Обучителната програма се провежда успешно от 2015 г., с подкрепата на „Теленор България“. За 3 години по нея бяха обучени над 500 деца. Предстои четвърти сезон на програмата. Желаещите училища да кандидатстват за провеждане на безплатно киберскаутско обучение през 2018 г. на сайта на Националния център за безопасен интернет.
Още информация за ИТ обучения и инициативи за ученици ще намерите в секция Новини
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.