Възнагражденията на близо 60% от випускниците са над средните в ИТ сектора
98% от завършилите Телерик Академия се реализират успешно в ИТ сектора. Това съобщават от образователната организация, които са и стейкхолдър на eSkills For Future. Също така, над половината (58%) от завършилите Професионалната й програма получават нетна месечна заплата по-висока от средното равнище за ИТ сектора в България. Това показват резултатите от най-новото проучване, което проследява кариерното развитие на курсистите, завършили Професионалната Телерик Академия в периода 2010-2016 г.
Новият сезон на 6-месечната програма за обучение на софтуерни специалисти – Telerik Academy Alpha, стартира през ноември. Желаещите могат да кандидатстват до 8 октомври на сайта на Телерик Академия, като изберат едно от 2 профилирани направления – разработка на уеб приложения с .NET или с JavaScript. Участието е безплатно и предоставя необходимата практическа подготовка, технологични знания и личностни умения за успешен кариерен старт в ИТ сектора.
Успешен старт и бързо развитие на кариерата
1/3 от завършилите курсисти биват назначени още докато се обучават в Телерик Академия, а над половината (52%) в рамките на 1-2 месеца след края на програмата. Голяма част от курсистите (80%) стартират като „младши специалист“, а други (12%) започват работа директно на ниво „Regular“. В резултат на добрата си подготовка, близо 70% от курсистите достигат следващия етап от кариерата си в рамките само на година.
Финансово възнаграждение над средното и добър стандарт на живот
Над половината от участниците, имат стартова заплата между 1000-2000 лв. При 21% тя надвишава 2000 лв. С нарастване на опита, нивото на възнагражденията се увеличава значително. Днес при 58% от всички анкетирани нетното месечно заплащане е по-високо от средната за ИТ сектора нетна заплата от 2752 лв. 81% от завършилите са доволни от стандарта, който поддържат в България.
Конкурентоспособност
Участниците се подготвят за едни от най-търсените в индустрията професии, най-предпочитани от които са:
- разработчик на уеб приложения (69%),
- Front-end програмист (25%) и
- разработчик съответно на десктоп приложения (16%) и на мобилни приложения (16%).
Проучването сочи още, че изградената в Телерик Академия основа подпомага безпроблемното овладяване на нови езици и технологии. Близо 90% от анкетираните определят този процес като лесен. Над 90% от тях смятат, че това се дължи на обучението им в Телерик Академия.
Проучването е проведено през август т.г. и в него участват над 300 души, завършили Академията през 2015-2016 г.
„Истинските измерител и доказателство за ефективността на нашите програми са успехът на хората, които обучаваме, и оценката на техните работодатели. Радваме се да видим от направеното проучване, както и от постоянната обратна връзка на бизнеса, че завършилите Телерик Академия курсисти се реализират изключително успешно в ИТ индустрията и са високо ценени специалисти. Това ни мотивира да продължаваме с още повече хъс и мотивация да развиваме и подобряваме обученията с всеки следващ сезон,“ коментира Михаил Вълков, генерален мениджър на Професионалната Телерик Академия.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.