Роботите ще създадат 2 пъти повече работни места, отколкото ще унищожат до 2025 г. Това сочи доклад на Световния икономически форум (WEF).
Роботите и бъдещето на работната сила
Докладът The Future of Jobs твърди, че новите технологии имат капацитета както да разрушават, така и да създават нови възможности за работа. През следващото десетилетие технологичният прогрес ще доведе до създаването на 133 млн. работни места в световен мащаб. В същото време прогнозите сочат, че 75 млн. работни места се очаква да бъдат унищожени.
Възходът на машините и алгоритмите в офисите създава и неотложни предизвикателства. Сред тях са осигуряването на възможности за преквалификация, позволяваща отдалечена работа. Също така и изграждане на „предпазни мрежи“ с цел защита на служители и общности в риск.
Анализът се базира на допитване сред мениджъри на компании, за които работят 15 млн. служители в 20 различни страни. Според проучването, 54% от служителите на големи компании ще се нуждаят от значителна преквалификация и повишаване на уменията. Обученията ще са нужни, за да могат предприятията да се възползват напълно от възможностите за растеж, предлагани от Индустрия 4.0.
В същото време само малко над 50% анкетираните компании заявяват, че ще подкрепят преквалификация на служители на ключови позиции.
Професиите на бъдещето
Сред позициите, за които има повишено търсене на служители, са
- анализатори на данни, учени по данните,
- разработчици на софтуер и апликации,
- специалисти по е-търговия и социални медии.
Всички тези експерти са основно базирани или повлияни от технологиите. За длъжности в области като продажби и маркетинг, иновации, обслужване на клиентите, които използват „меки умения“, също се очаква да има дефицит на специалисти.
Работните места към които се очаква да има малък интерес са рутинни дейности като въвеждане на данни, счетоводители и др.
Клаус Шваб, председател на WEF, посочва, че създаването на нови работни места ще изисква повече инвестиции в обучение и образование, за да се помогне на служителите да се адаптират. „Това е призив за действие към правителства, предприятия, преподаватели и физически лица да се възползват от бързо затварящия се прозорец, за да създадат в следващите години добри работни места за всички“, пише в доклада.
Рисковете от бездействието, подчертани в анализа, са сериозни. Шефовете на фирмите заявяват, че над половината работни задачи във фирмите им в момента, могат да се извършват от машини до 2025 г.
Вижте възможности за преквалификация ТУК
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.