Вдъхновяващи идеи и иновативни проекти бяха представени по време на Първата Национална конференция „Спорт, технологии и SMART пространства“ – STSS 2022.
Повече от 40 участници се включиха в двудневното събитие – виртуално и на място. С идеи, предложения и проекти участваха като лектори студенти, учители, ученици и гости от България, Румъния, Холандия, Индия и Обединеното кралство.
Александра Умленска, ученичка в Природоматематическата гимназия в Кюстендил, представи проекта си „The past future bike”. Разработката, която представлява велосипед, задвижван от въздуха с различни допълнения, изненада всички участници с иновативния подход към спорта и технологиите.
Какво означава Basketball-3D? Това беше проектът на Васил Чушев. Той изненада всички участници в Националната конференция „Спорт, технологии и SMART пространства“ не само със софтуерно инженерство, но и с познанията си по уеб дизайн и всички принципи на баскетболната игра.
„Живей здравословно всеки ден“ е проектът на Данаил Иванов, Мартин Челебиев, Сияна Костадинова, Юлия-Чезара Стайкова, Натали Цонева с ръководители Грета Стоянова, Таня Сребрева, Даниела Миклебуст от ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“, гр. Бургас. Учениците представиха ценен проект за здравето на децата в и извън училище.
Никола Костов и Преслав Андреев с ръководител Илонка Вътова от ППМГ „Акад. Иван Ценов“, Враца представиха проекта „Автомоделизъм“. Любопитно беше, че правилата за участие в този спорт са толкова много и разнообразни. Знанията по инженерство, физика и математика са в основата на успеха на играчите.
Дарина Стоянова от Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград представи иновативния проект „DD-tennis.blaster“. „В тениса има много наука, а физиката е навсякъде около нас в живота ни“, казва Дарина.
Вторият ден от Първата Национална конференция „Спорт, технологии и SMART пространства“ представи концепции от различни държави за разнообразни аспекти на градската среда и условията за спорт, както и за приложението на технологични решения по време на спорт.
Конференцията беше организирана от European Institute for Technologies, Education and Digitalisation.
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.