EUCYS 2019 се провежда в София от 13 до 18 септември

EUCYS 2019 – европейският конкурс за млади учени се провежда в София от 13 до 18 септември 2019 г. България ще бъде домакин на Европейския конкурс за млади учени EUCYS 2019, който се провежда с финансовата подкрепа на Европейската комисия /ЕК/. Изборът страната ни да бъде организатор на 31-вото издание на научния форум, е резултат от ползотворната работа на България по време на председателство й на Съвета на Европейския съюз.

EUCYS 2019 – европейският конкурс за млади учени

EUCYS 2019 се провежда в София от 13 до 18 септември

Тази година се отбелязват рекорден брой заявки за участие. Над 150 участници от 40 държави ще представят 100 проекта между 13-ти и 18-ти септември в София.

Европейският конкурс за млади учени EUCYS дава възможност на младежи от цял свят между 14 и 20 години да представят своите разработки в научната сфера пред някои от най-изтъкнатите учени в света. Също така да се запознаят и обменят знания и опит със свои връстници, имащи сходни интереси. С тази инициатива ЕК успешно насочва интереса на младите хора към кариера в областта на науката и технологиите.

Всяка държава има възможност да участва с до три проекта в различни научни дисциплини. В продължение на три дни жури, съставено от специалисти от всички научни дисциплини ще оценява проектите. На базата на алгоритъм  ще бъдат избрани 12-те най-добри проекта. Всеки от тях ще се класира съответно на I-во, II-ро или III-то място.

От българска страна отборът ще бъде представен от младите учени Звездин Бесарабов, Андрей Гиздов и Николай Пашов. Те имат богат опит в международни научни състезания. Тези участия се осъществяват с подкрепата на МОН и са част от програмата му за развиване на млади таланти.

Програма на EUCYS 2019

Домакините на събитието са Министерство на образованието и науката /МОН/ и Института по математика и информатика /ИМИ/ към БАН. Те са подготвили наситена с интересни събития съпътстваща програма, както за участниците, така и за всички желаещи да се докоснат до света на науката. В един от дните на конкурса ще се състои и важен за научните среди форум, на който изтъкнати световни имена ще изнесат редица лекции пред свои български колеги. Темите ще обсъдят бъдещето на иновациите и технологиите. Последващата дискусия ще бъде добра възможност за българските учени да обменят знания и опит със свои колеги от цял свят, както и да представят приноса на България в развитието на модерната наука.

Програмата включва още възможност външни посетители да разгледат научния форум и да се запознаят с проектите на учениците. Домакините са подготвили и редица културни събития за всички участници и гости на проявата.

Традиции

България участва в конкурса от 1998 г. под егидата на МОН което, съвместно с ИМИ към БАН, реализират идеята за провеждане на състезанието в България. Част от дейността и на двете институции е посветена на откриването и развиването на млади таланти в сферата на науката. През годините многократно проекти на български участници са били оценявани високо и сънародниците ни са си тръгвали с награди от научния форум. Днес част от тях градят успешна кариера в световни технологични гиганти, други са се посветили на каузата да създават и развиват млади български учени.

Виж подробности за други събития в сферата на науката и ИТ