Академия за иновации 2019 се състоя на 10 и 11 май 2019 в София. Шестото издание на инициативата за обмяна на идеи и хакатон събра 30 отбора студенти , които предложиха своиte иновативни проекти по различни теми.
Победителите в Академия за иновации 2019
На първо място журито класира отбора Hub Ground. Екипът студенти, с водещи участници Борис Ангелов и Жан Ильов от Американския университет в Благоевград (АУБ), е разработил иновативна онлайн услуга. Тя ще свързва работодатели и служители. Идеята е да се съобразява уменията на търсещите и портфолио от проекти, което работодателите имат на пазара. Предлага оферти с най-добро заплащане и допълнителен стимул през платформата за бъдещите служители. Те ще могат да получат бонус след 6-ия месец, ако се задържат на оферираното от Hub Ground работно място.
Иновативното е, че в IT сферата талантливите програмисти могат да работят върху повече от един проект, по едно и също време. HubGround предоставя възможност участващите в нея да достигнат до най-добрата възможна заплата, спрямо опита, който имат към момента.
Второ място: OS IMPLANTS
На второ място се класираха OS Implants. Става дума за отбор студенти от Медицински университет София, Ваньо Везиров, Марио Емилов, Кирил Станчев и Алексей Митев, с напреднал прототип и проект за 3D принтиране на костни импланти.
Трето място: The Braves
Трета награда взеха студентите от The Braves от НБУ. Екипът беше в състав Захари Колев, Мартин Хараланов, Диана Вълканова, Радослава Киркова и др. Идеята, както и името на отбора подсказва, е доста смела и провокативна. Екипът разработва сладолед, който облекчава симптомите „болка и раздразнение“ при менструален цикъл на жените. Продуктът е с билков и пробиотичен състав. „Womenicer“ преобръща представата за продукта сладолед в един толкова традиционен сектор.
Наградите в Академия за иновации 2019
Двудневният формат е състезание с елементи на програмиране. Хакатонът предостави парична награда от 10 000 лв. на екипът, спечелил надпреварата.
Класираните като най-добри 3 проекти печелят и посещение на Европейските институции в Брюксел, предоставени с подкрепата на Европейска инвестиционна банка, Progress и Европейската комисия в България.
Статистиката в тазгодишното издание на Академия за иновации 2019: студенти от 20 университета, 30 отбора, над 18 допуснати до финалите и един голям победител за 2019 година.
В журито участват изпълнителните директори на 7 бизнес организации, 5 неправителствени и 10 университета. Сред тях са Бойко Благоев, ръководител отдел „Информация и комуникация“ към Европейската комисия в България и Теодор Седларски, Декан на Стопански факултет СУ „Св. Климент Охридски“. Оценки на проектите ще дават още Алексей Лазаров, главен редактор на “Капитал”, Весела Калъчева, изпълнителен директор на БАИТ, както и още представители на университети.
Други новини за ИТ обучения и събития
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.