Първата международна олимпиада по изкуствен интелект IOAI беше открита в Бургас

Над 300 участници и гости от 40 държави в цял свят присъстваха на откриването на Първата международна олимпиада по изкуствен интелект – IOAI, чиито домакин до 15 август е Бургас.

„Това е третата значима международна олимпиада, на която България е учредител след олимпиадата по информатика през 1989 г. и по лингвистика през 2003 г. Затова искам да поздравя създателите й. Участниците са млади хора, които поставят началото, но и могат да трупат опит и да допринесат със своите научни постижения за бъдещето на света. “

Това посочи министърът на образованието и културата проф. Галин Цоков.

„Бургас е град, който винаги е поставял на първо място високо развитието на технологиите, обучението и образованието. Това е историческо състезание, защото за първи път се провежда в света. Нация, която поставя на върха знанието, технологиите, и развитието – ще успее. Благодаря на всички, които ни повярваха и помогнаха за реализацията й. В следващите пет дни тук ще стартират състезания на темите, свързани с изкуствения интелект. Убеден съм, че ще харесате нашия град и отново ще се върнете тук“,

заяви кметът Димитър Николов.

„Знам, че всички сте тук за златните медали, но преди това вие ще изградите нови приятелства, които ще бъдат за цял живот, които ще ви направят истински жители на света, които ще направят света по-добър за всички нас. Защото вие знаете, че изграждането на мостове е по-важно от поставянето на граници, не само между хората, но между хората и изкуствения интелект, а това е само за доброто на света и човечеството“,

сподели Елена Маринова – основател на IOAI.

„Изкуственият интелект е нещо, което в момента много хора по цял свят си задават въпроса какво представлява. В следващите дни предстои всички да разберем отговора. Надявам се участниците ни да ни помогнат да разберем как да го използваме правилно и етично, за да направим по-лесен живота си. Защото светът се променя много бързо и ние трябва да го следваме, ние тук, сме част от бъдещето“,

допълни още съоснователят на IOAI Александър Велинов.

Председателят на журито Йова Кеменчеджиева, доцент по обработка на естествен език (NLP) в Университета за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед, сподели:

„След края на първи етап на състезанието ние вече виждаме, колко големи са възможностите на учениците и аз със нетърпение очаквам да видя колко креативни и иновативни ще бъдат техните решения на задачите от олимпиадата. Пожелавам им да направят най-доброто, на което са способни и много да се забавляват.“

За IOAI

Близо 200 ученици от над 40 държави ще бъдат в Бургас от 9 до 15 август, за да покажат своите знания в полето на изкуствения интелект. Това са 44 отбора от различни държави, а България като страна домакин ще бъде представена от 2 отбора.

В организацията и съставянето на задачите са включени международни учени от водещи университети. Kлючова роля има българският институт за изкуствен интелект и информационни технологии INSAIT, който е част от Софийския университет.

В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени ще премерят знанията си в състезанието, което съчетава научни и приложни задачи. Целта му е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област и да постави пред тях и обществото актуалните въпроси, свързани с изкуствения интелект.

Основател на олимпиадата

е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи:

Лора Динева има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития, включително подготовка на отбори и домакинство на Международната олимпиада по лингвистика. Тя прилага изкуствения интелект за подобряване на ефективността и иновациите в държавния и финансовия сектор.

Росица Декова е доцент в Университет „Паисий Хилендарски“ в Пловдив. През годините активно участва в организирането на състезания и конференции по лингвистика и компютърна лингвистика. Член е на организационния комитет на две международни олимпиади по лингвистика .

Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Тя е лидер в развитието и високите постижения в бизнеса, иновациите и STEM образованието.

Александър Велинов преподава лингвистика и повече от 20 години води класове във всички големи училища в София. Работи в ИТ сектора, а от 2003 г. почти непрестанно е бил ръководител на националния ни отбор по лингвистика.

Ива Гумнишка е бивш състезател и златен медалист от международната олимпиада по лингвистика. Основател е на социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект.