Кандидатстването за Предприемачи в науката 2023 е отворено

Кандидатстването за Предприемачи в науката 2023 е отворено, съобщават от фондация „Карол знание“.

Кандидатстването за Предприемачи в науката 2023 е отворено

Наградата на конкурса е в размер на 30 хил. лв. Шестото издание на „Предприемачи в науката“ е отново на тема инвестиции със социално въздействие.

Конкурсът е отворен за студенти, докторанти и млади учени, които искат да развият научната си разработка в бизнес проект с позитивно въздействие върху околната среда или обществото. Обучението е безплатно и присъствено.

Кандидатстването за програмата е отворено до 3 септември, а самото обучение започва на 20 септември тази година.

Програмата

Лектори и ментори в обучението са българи от страната и чужбина – предприемачи, мениджъри, експерти и консултанти.

В програмата през тази година ще се включи проф. Николай Денчев, който ръководи Центъра за социално предприемачество към катедра „Бизнес“ в Свободния университет на Брюксел (Vrije Universiteit Brussel). Също така и Георги Анастасов, стартъп ментор от Мюнхен, завършил е Техническия университет в Мюнхен (TUM), съосновател на стартъп, софтуерен инженер и IT консултант в Netlight. Етиен Йовчев, съосновател на The Recursive, също ще бъде лектор и ментор в „Предприемачи в науката“ 2023. Медийният предприемач ще обучава академичните предприемачи как да изграждат бранд и маркетингова стратегия от началото до края.

Вече няколко стартъпа са основани от участници в предишни издания на програмата, съобщават още от фондацията. Един от тях е eксперименталното конструкторско бюро „Фотоника“. След спечелена награда “Предприемач в науката”, представената за първи път на конкурса идея за планетариум в София, е реализиран проект – планетариумът „Андромеда“ отвори врати за посетител през ноември миналата година.

Миналата година отличието беше спечелено от докторанта Петко Стоев, основател на компанията Re4Life Healthcare Technologies за създаване на високотехнологични кибер-физични решения и продукти, подобряващи качеството на живота на хората. Той е докторант в секция „Кибер-физични системи“ към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН и по време на конкурса представи своята разработката на робот тип екзоскелет за рехабилитация на пациенти след инсулт или злополуки.