Таланти в програмирането на стаж в „Мусала Софт“

Таланти в програмирането преминаха стаж в „Мусала Софт“. Това съобщават от компанията, която е сред стейкхолдърите на eSkills For Future.

Стажът

Таланти в програмирането на стаж в „Мусала Софт“

10 от най-талантливите единадесетокласници в направление „Компютърни науки“ от София и Перник стажуваха в продължение на 2 седмици в „Мусала Софт“. По този начин успяха да се запознаят отблизо с професията на програмиста.

Стажантите бяха две момичета и осем момчета от Технологично училище „Електронни системи“ към Технически университет – София (ТУЕС), СМГ „Паисий Хилендарски“, НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, ГПЧЕ „Симеон Радев“ (Перник) и 137-мо СУ „Ангел Кънчев“. Те получиха възможност да станат, макар и за кратко, част от софтуерната компания. Това стана възможно по националната програма „Обучение за ИТ кариера“ на Министерство на образованието и науката.

Учениците взеха участие във вълнуващ проект, с който демонстрираха какво са научили през изминалите две години. Участниците бяха разделени на 5 отбора от по двама души. Всеки екип трябваше да направи собствена разработка на софтуер. Програмите трябваше да разрешават проблем в две насоки – лична ефективност (например списък със задължения) или бизнес ориентиран (например такъв, какъвто биха ползвали във ветеринарна клиника).

„Резултатите са повече от задоволителни, а нивото на знание и възможност, показано от учениците, се доближава до това на младши програмистите“. Това споделя Ангел Георгиев, ръководител технически обучения в „Мусала Софт“. Той е и един от авторите на учебния план и съдържанието по програма „Обучение за ИТ кариера“. „Приветствам желанието на младите стажанти да станат част от екипа на Мусала Софт. Вратата за кариера остава отворена пред единадесетокласниците, като съветът ми към тях е първо да завършат средното си образование“, допълва Ангел Георгиев.

„Обучение за ИТ кариера“

Националната програма „Обучение за ИТ кариера“ на Министерство на образованието и науката стартира през 2017 г.. Година по-рано от ведомството се обърнаха към браншовите организации БАИТ, БАСКОМ, БАА и ИКТ Клъстер заради острия недостиг на подготвени кадри за наемане на работа.

В рамките на 2 месеца е изготвена програма, според която към досегашната квалификация „Системен програмист“ от 3-та степен, да се добави „Приложен програмист“. Допълнително, чрез извънкласно обучение ученици между Х и XII клас от цялата страна, които не се обучават по професия от професионално направление „Компютърни науки“, получават възможност за получаване на същата професионална квалификация „Приложен програмист“ от 3-та степен.

При стартирането си през 2017 г. програмата привлича близо 800 ученика от цяла България. Само в София желаещите са над 200. С течение на програмата от нея отпадат част от учениците. Напред продължават само най-мотивираните и целеустремените, успели да покрият изискванията. В момента в София 60 младежи започват последната фаза от обучението си.

Още възможности за обучения и преквалификация