Ученици от 1-ви до 12-ти клас от 11 града усвоиха ключови дигитални умения и знания по програмиране
Над 2000 младежи са се обучавали в Телерик Академия през учебната 2016-2017 г. Младежките инициативи за безплатно обучение по програмиране и дигитални технологии са обхванали 11 града, като близо три четвърти от участниците са на възраст между 7 и 12 г. Това съобщават от образователната организация, която разширява и надгражда традиционното обучение в сферата на дигиталните технологии.
Училищна Телерик Академия
Близо 300 ученици на възраст между 14 и 18 г. са участвали в ежемесечните обучения по програмиране на Училищната Телерик Академия в София. Заедно с тях онлайн са се включили още 280 ученици от цялата страна. В рамките на програмата участниците усвояват разработването на уеб и мобилни приложения. Обучаваните са се подготвили за Националната олимпиада по информационни технологии. От създаването на инициативата през 2010 г. до сега всеки втори златен медалист от олимпиадата е възпитаник на Академията.
Детска Телерик Академия
През настоящата учебна година 1000 деца от 11 града в България в 4-6 клас са се обучавали на програмиране в 36-те школи на Детската Телерик Академия. Учениците са усвоили основите на програмирането, развили логическото и креативното си мислене. Децата от инициативата участват и в редица национални състезания. Традиционно 50% от състезателите по информатика на възраст между 10 и 12 г. в България се подготвят в Академията. За първи път тази година обученията ще продължат и през лятото в 7 школи в София, Пловдив и Разград.
Dojo@Telerik Academy
В работилницата по програмиране на Телерик Академия и CoderDojo България първи стъпки в света на дигиталните технологии са направили 80 деца на възраст между 7 и 9 г. Успоредно с редовните участници, още над 430 деца са взели участие в еднократни събития по програмиране и първите в България технологични награди за деца – Coolest Projects Sofia. Победителите получиха покана и финансиране да участват в международното състезание в Дъблин, Ирландия на 17 юни.
„Наличието на дигитални умения е водеща предпоставка за успешната професионална реализация на днешните ученици. С младежките инициативи на Телерик Академия не целим да направим от всяко дете програмист. Искаме да дадем на следващите поколения необходимите знания и умения, които да ги направят ценени професионалисти, независимо от сферата на реализация, която изберат“. Това коментира Петър Шарков, генерален мениджър на младежките инициативи на Телерик Академия.
-> Допълнителна информация за този и други ИТ курсове можете да намерите в Каталога на eSkills For Future
Цвети Бунова е Мениджър „Публичен сектор“ в БАИТ и е сред изпълнителите на проекти като конкурса „Наградите на БАИТ“ и eSkills For Future, който цели насърчаване на младите хора да се насочат към кариерно развитие в ИТ сектора.
С над 15 г. опит в комуникациите, създаването на съдържание, организацията на събития и връзки с медиите, Цвети намира нови и вдъхновяващи области за развитие като дигиталния маркетинг и технологиите.